Puste półki

Koronawirus a budżet domowy

Za oknem słońce i coraz cieplej. Przyroda budzi się do życia i wszystko byłoby okay, gdyby nie krążący w powietrzu koronawirus. Mam nadzieję, że nie pozbawi on zdrowia ani Was ani waszych rodzin. Niestety, zarażenie COVID-19 to jedno, a jego finansowe skutki to drugie. Podczas gdy światowe giełdy zaliczają dno, ja przyglądam się sytuacji bardziej lokalnie, ponieważ moja partnerka prowadzi działalność usługową i w czasie ogólnokrajowej kwarantanny nie zarabia. W związku z tym nasze dochody skurczyły się z dnia na dzień o 40%, a szumnie głoszona w mediach tarcza antykryzysowa, wcale nie wygląda tak dobrze w oczach polskiego gospodarstwa domowego. Mam nadzieję, że mój artykuł Koronawirus a budżet domowy uzmysłowi Wam jak można zaoszczędzić i skłoni do refleksji.

Opłacanie składek to tylko jeden z wielu wydatków jaki ponoszą fryzjerzy, kosmetyczki, tatuażyści jak również pozostali ludzie wykonujący drobne usługi. Tak jak pozostali Polacy, te osoby muszą zapłacić kredyty, kupić chleb i opłacić rachunki. Dlatego warto jeszcze raz przyjrzeć się domowym finansom i dokładniej niż zwykle zastanowić się, gdzie uciekają nam pieniądze.

10 przykładów jak zmniejszyć miesięczne wydatki o 1000 złotych

Najważniejszą kwestią przy szukaniu oszczędności jest przede wszystkim świadomość ile pieniędzy wydajemy na konkretne kategorie budżetu domowego, o czym pisałem tutaj.

Świadome zakupy

Zacznijmy od tego jak rozpoczynamy dzień. Na pewno przerabiałeś to już nie raz. Jeśli nie zjesz śniadania, odczekasz parę godzin i pójdziesz do sklepu, to produkty, na które zwykle nie zwracasz uwagi, stają się nagle bardziej atrakcyjne. Wszystko przez towarzyszący Ci głód. Dlatego jeśli nie chcesz przepłacać, nie tylko najedz się przed zakupami, ale przygotuj również listę rzeczy, po które wybierasz się do sklepu. Wszystkie produkty, które kupujesz, bo „chyba już się kończą” albo zakupy typu „może dziś to ugotuję” sprawiają, że Twój rachunek będzie większy.

Dlatego pamiętaj:
  1. Przed zakupami zjedz posiłek.
  2. Sprawdź czego potrzebujesz.
  3. Zrób listę zakupów.
  4. Zanim wyjdziesz do sklepu zastanów się, co zrobisz tego dnia na obiad a brakujące składniki dodaj do listy.

Na koniec jeszcze rzecz, która sprawdza się w moim przypadku, ale jest raczej kwestią subiektywną. Unikam zakupów w największych zagranicznych sklepach wielkopowierzchniowych.

Po pierwsze pracuje na etacie i zakładam, że większość z Was podobnie. Dostajemy tylko jedną wypłatę w miesiącu. W związku z tym kupowanie produktów na 2 miesiące i więcej mija się z celem, ponieważ takie zakupy uszczuplają budżet domowy. Po drugie, jeśli już decydujecie się na większe zakupy, zastanówcie się, gdzie chcecie je zrobić. Nawet w obrębie dużych sklepów spożywczych różnice w cenach są znaczące. Nie chodzi o to, aby każdorazowo porównywać poszczególne produkty zanim pójdziecie do sklepu. Wystarczy, że zrobicie kilka razy takie same zakupy w dwóch sklepach, a z pewnością będziecie widzieć, gdzie płacicie mniej. Osobiście lubię robić zakupy w Biedronce i w Kauflandzie. Uważam, że to jedne z najtańszych miejsc, ale tak jak mówiłem, to jest moje subiektywne zdanie. Natomiast zdecydowanie odradzam zakupy w sklepach z innymi zwierzakami w nazwie 🙂

W moim przypadku, przestawienie się z wielkich zakupów 2 razy w miesiącu na zakupy robione raz na 3 dni, pozwoliło ograniczyć wydatki o prawie 100 zł/m-c, czyli 1200 zł rocznie.

OszczędnościMiesięcznieRocznie
Zakupy100 zł1 200 zł

Dodatkowe koszty zakupów

Pozostając przy zakupach, a jednocześnie będąc bardziej EKO, warto również brać na zakupy własne reklamówki. Mówiąc szczerze nie wiem, ile kosztuje „zrywka” w Biedronce, bo korzystam z dużych toreb wielorazowych, które zawsze zabieram z domu na zakupy. Zakładając, że koszt takiej siatki to 35 gr, a podczas zakupów wykorzystasz około trzech takich reklamówek, to wydajesz niepotrzebnie złotówkę. Jeśli podobnie jak ja, robisz zakupy raz na 3 dni, to miesięcznie zużywasz tych plastikowych toreb 30, wydając na nie 10 zł. Może nie jest to wielka kwota, ale przynajmniej bądź świadomy, że rocznie jest to 120 zł niepotrzebnie wydanych.

OszczędnościMiesięcznieRocznie
Zakupy100 zł1 200 zł
Reklamówki10 zł120 zł

Opłaty bankowe

Jednym ze sposobów ograniczenia wydatków, jest zabieranie na zakupy tylko potrzebnej gotówki. Dlaczego? Ponieważ takie rozwiązanie sprawi, że nie poniesie Cię fantazja między alejkami sklepu. O ile wychodząc do spożywczego, podejmujesz decyzje czy chcesz zabrać tylko gotówkę, o tyle zapłata kredytu hipotecznego czy przelew od pracodawcy odbywa się online. Mam nadzieję, że już nikt z Was nie płaci za rachunek osobisty. Czasy, w których za przelew należało płacić złotówkę albo więcej już dawno powinny się skończyć. Chociaż wiem, że takie płatne produkty nadal istnieją na rynku i czasem jesteśmy przymuszani do ich posiadania zaciągając kredyt hipoteczny to zawsze można znaleźć sprytne rozwiązanie, aby nie ponosić więcej zbędnych kosztów.

Jak to wygląda u mnie?

W moim przypadku, zaraz po tym jak wynagrodzenie wpłynie na taki niekorzystny rachunek, przelewam wszystkie środki na inne konto, którego utrzymanie jest darmowe oraz wszystkie przelewy i wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą są darmowe. Jest to konto w Banku Millenium, które z czystym sumieniem mogę polecić. Jedyny warunek jaki należy spełnić, to min. 1000 zł wpływów zewnętrznych i min. 1 płatności kartą do konta lub BLIKIEM w miesiącu.

Dodatkowo po 7 latach korzystania z usług banku mogę stwierdzić, że aplikacja mobilna jest bardzo czytelna, a wszystkie nowości ostatnich lat, takie jak zakładanie lokaty przez telefon, płatność BLIK, płatność Apple Pay czy podgląd rachunków z innych banków w aplikacji Millenium było wdrażane o wiele szybciej niż w innych bankach.

Jeśli po przeczytaniu tego artykułu zdecydujesz się na założenie darmowego konta Millenium i w równie darmowy sposób chciałbyś wesprzeć moją blogerską działalność, proszę skorzystaj z linku afiliacyjnego poniżej.

> Kliknij tutaj i otwórz darmowe Konto 360° <


Czym jest link afiliacyjny? Link afiliacyjny to unikalny adres URL do strony internetowej, gdzie zaszyfrowany zostaje unikalny ID. Innymi słowy, Bank Millenium będzie wiedział, że to ja poleciłem Ci ich rachunek.


Co najważniejsze: nie mam podpisanej żadnej dodatkowej umowy z Millenium. Polecam ich produkty ze szczerego serca dlatego, że od kilku lat korzystam z ich produktów. Na zmianie konta bankowego możesz zaoszczędzić ok 30 zł/m-c, czyli 360 zł rocznie.

OszczędnościMiesięcznieRocznie
Zakupy100 zł1 200 zł
Reklamówki10 zł120 zł
Darmowe konto30 zł360 zł
Koronawirus a budżet domowy: przykładowe oszczędności

Operator telefonii komórkowej

Kolejnym sporym obszarem do oszczędzania jest wybór odpowiedniego operatora telefonii komórkowej. Zdaję sobie sprawę, że dla jednych najważniejszy w abonamencie może być Internet, a dla innych połączenia zagraniczne. Ja osobiście dzwonię poza Polskę tylko w sporadycznych przypadkach. Telefon służy mi przede wszystkim do korzystania z Internetu: obsługi poczty elektronicznej, czytania co dzieje się w Polsce i na świecie oraz do kontaktu ze znajomymi poprzez portale społecznościowe. Do tych celów zdecydowanie wystarcza mi oferta NJU mobile.

Dla jednego numeru w cenie 29 zł/m-c użytkownik dostaje:

  • 10GB Internetu,
  • nielimitowane połączenia do wszystkich sieci w kraju,
  • nielimitowane SMSy i MMSy w kraju i w roamingu Unii Europejskiej,
  • umowę bezterminową (możesz ją wypowiedzieć, kiedy chcesz).

Natomiast, jeśli zdecydujesz się przenieść do NJU dwa numery, to za ten drugi dopłacasz tylko 9 zł/m-c.

Warto jednak zwrócić uwagę na kilka rzeczy:

-oba numery współdzielą ten sam pakiet Internetu, czyli zakładając, że obie osoby tak samo korzystają z Internetu, to każda z nich ma na start 5GB Internetu miesięcznie. Uwierz mi bądź nie, ale jeśli nie oglądasz codziennie filmów w Internecie i to przez telefon, to ten podstawowy pakiet 10GB i tak będzie dla Was wystarczający,

-w dodatku im dłużej jesteś w NJU mobile tym większy masz pakiet internetowych GB (gigabajtów). Już po pół roku wspólna pula wynosi 20GB, po roku 25GB, a po dwóch latach 30GB.

Z NJU korzystam od ponad roku. Wcześniej byłem użytkownikiem sieci Orange. Warto wiedzieć, że NJU, to po prostu młodszy brat Orange, dlatego samo przejście z Orange do NJU odbywa się bez fizycznej zmiany karty SIM. Po prostu pewnego dnia obudzisz się i nie będziesz mieć zasięgu Orange. Po zrestartowaniu telefonu będziesz już w tańszej rzeczywistości NJU 😊.


>> Kliknij i skorzystaj z oferty NJU Mobile<<


Na zmianie sieci komórkowej zaoszczędziłem 35 zł/m-c. Kiedy przeniosłem numer swojej dziewczyny, oszczędność była jeszcze większa i w domowym budżecie pojawiło się dodatkowe 46 zł/m-c. W skali roku jest to ekstra 972 zł.

OszczędnościMiesięcznieRocznie
Zakupy100 zł1 200 zł
Reklamówki10 zł120 zł
Darmowe konto30 zł360 zł
Abonament za telefon81 zł972 zł

Koronawirus a budżet domowy: chwilowa rezygnacja z hobby

Sporą oszczędnością może okazać się rezygnacja z prenumerat czasopism. Oczywiście nikogo nie namawiam do porzucenia swojego hobby. Chciałbym tylko, żebyś szczerze odpowiedział sobie na pytanie czy ta papierowa wersja Twojej gazety jest więcej warta od darmowych treści w Internecie oraz przypominam, że piszę ten artykuł w momencie poszukiwania dodatkowych oszczędności.

Drugim podobnym wydatkiem jest abonament Multisport. Jak czytamy na stronie operatora:

Program MultiSport wspiera Ciebie i Twoich bliskich w codziennej aktywności. Za pośrednictwem Twojego pracodawcy możesz zamówić kartę dla siebie oraz karty dla dzieci, osoby towarzyszącej (powyżej 15 roku życia) i osób powyżej 60 roku życia.

Korzystając z tej karty masz nielimitowane wejścia na siłownię, zajęcia fitness jak również na basen.

O ile nie mam wykupionej prenumeraty, to wiem jakie emocje wywołuje w mojej głowie sama myśl, aby zrezygnować ze sportu. Nie planuje przestać ćwiczyć, ale chwilowe zawieszenie dwóch abonamentów tego operatora doda do mojego portfela 200 zł/m-c. Jeśli jednak, ktoś płaci za tą kartę i nigdy z niej nie korzystał albo korzysta raz na dwa miesiące to warto zastanowić się nad rezygnacją z programu.

OszczędnościMiesięcznieRocznie
Zakupy100 zł1 200 zł
Reklamówki10 zł120 zł
Darmowe konto30 zł360 zł
Abonament za telefon81 zł972 zł
Inne abonamenty200 zł2 400 zł

Rachunki domowe

Skoro pisałem o sporcie, to zawsze po nim należy wziąć prysznic 😊. Dokładnie. Szybki, krótki prysznic. Czyli zupełnie co innego niż lubię. Jestem spod znaku Wodnika, może dlatego długie kąpiele z dolewaniem ciepłej wody są dla mnie czymś wyjątkowym. Kiedyś urządzałem sobie dwie lub trzy takie sesje w tygodniu. Brałem gazety albo książkę i spędzałem w wannie około 1,5 godziny. Dopiero przypadkowa rozmowa z sąsiadem na temat wysokości czynszu sprawiła, że zrozumiałem, ile kosztuje mnie ta przyjemność. Mieszkając sam, wydawałem na wodę 200 zł/m-c, podczas gdy moi sąsiedzi, para w podobnym wieku, wydawała 150 zł/m-c. Oczywiście nadal uwielbiam długie kąpiele, ale po tamtej rozmowie ograniczyłem je do czterech w miesiącu, czyli stały się moim weekendowym rytuałem. Dzięki czemu zacząłem oszczędzać 60 zł/m-c (finalnie zacząłem placic za wodę 140 zł/m-c).

W skali roku jest to 720 zł! Nieświadomość bardzo dużo kosztuje.

OszczędnościMiesięcznieRocznie
Zakupy100 zł1 200 zł
Reklamówki10 zł120 zł
Darmowe konto30 zł360 zł
Abonament za telefon81 zł972 zł
Inne abonamenty200 zł2 400 zł
Opłaty za wodę60 zł720 zł

Bilet miesięczny

Podobnie jak jednorazówki (te tanie reklamówki w sklepie), zakup biletu komunikacji miejskiej, wydaje się być drobnym kosztem w domowym budżecie. Jeśli jeździsz rowerem co najmniej 10 miesięcy w roku to nawet nie musisz czytać tego akapitu. Ja jednak na sezon jesienno-zimowy, przeskoczyłem do tramwaju i szybko zirytowałem się codziennym kupowaniem biletu. Szukając w tym przypadku sposobu na wygodniejsze podróżowanie kupiłem bilet okresowy. To żadna nowość, że na takim bilecie zaoszczędzisz, ja tylko chciałbym uświadomić Cię ile 😉.

Otóż odstawiłem rower na początku listopada i kupiłem bilet 5-miesięczny. We Wrocławiu, taki bilet kosztował 230 złotych, co daje koszt 46 złotych miesięcznie. Przy zakupie biletu okresowego myślałem tylko i wyłącznie o dojazdach do pracy. W miesiącu jest przynajmniej 20 dni pracujących, czyli średni dzienny koszt takiego biletu to 2,30 zł. Szukając w ten sposób wygodnego rozwiązania, bo przecież nie chciałem kupować biletu codziennie, znalazłem 3,70 zł oszczędności dziennie, czyli 74 zł/m-c. W skali 5 miesięcy jest to aż 370 zł oszczędności. Mówię tutaj tylko o oszczędności z tytułu dojazdów do pracy. Dodatkowy bonus, to możliwość korzystania z tego biletu, również popołudniami 😊. 

OszczędnościMiesięcznieRocznie
Zakupy100 zł1 200 zł
Reklamówki10 zł120 zł
Darmowe konto30 zł360 zł
Abonament za telefon81 zł972 zł
Inne abonamenty200 zł2 400 zł
Opłaty za wodę60 zł720 zł
Transport publiczny74 zł720 zł

Inne koszty transportu

Skoro już mówimy o poruszaniu się po mieście, to oczywiście największą oszczędnością byłby poruszanie się przez cały rok tylko na rowerze. Jednak warunki atmosferyczne lub odległość od pracy sprawiają, że nie każdy może sobie na to pozwolić. Jeśli do pracy dojeżdżasz autem, mam dla Ciebie dwie propozycje. Po pierwsze, tankuj paliwo na stacjach przy hipermarketach. Opowieści, że jest to paliwo gorszej jakości powstały albo w dawnych czasach albo zostały rozpowszechnione przez flagowe stacje paliw. Korzystam z paliw na Auchan od 15 lat. Nigdy nie miałem najmniejszych problemów ani z filtrem paliwowym, ani z rozruchem samochodu zimą. Ceny paliw na stacjach przy dużych hipermarketach są o wiele niższe niż na innych stacjach, może to być nawet kilkanaście groszy na litrze. Wybór odpowiedniej stacji paliw, wzbogaca więc Twój portfel od 100 zł do 200 zł rocznie.

Powyższa rada dotyczy zarówno tych, którzy poruszają się samochodem na benzynę bezołowiową jak i tych, którzy tankują olej napędowy. Ci z was, którzy posiadają samochody na benzynę, mogą zamontować instalację LPG. O oszczędności tego rozwiązania pisałem w artykule Instalacja gazowa w samochodzie: czy warto? Przedstawiłem w nim sposób jak zamontować LPG bez dodatkowych kosztów miesięcznych. W sekcji Narzędzia znajduje się kalkulator do wyliczenia potencjalnych korzyści z tytułu montażu instalacji LPG.

OszczędnościMiesięcznieRocznie
Zakupy100 zł1 200 zł
Reklamówki10 zł120 zł
Darmowe konto30 zł360 zł
Abonament za telefon81 zł972 zł
Inne abonamenty200 zł2 400 zł
Opłaty za wodę60 zł720 zł
Transport publiczny74 zł720 zł
Paliwo10 zł120 zł
Transport prywatny26 zł312 zł

Wynajem pokoju

Czytelnikami tego artykułu mogą być osoby młode, które już mają swoje pierwsze mieszkanie, ale jeszcze pamiętają piękne czasy akademika 😊. Szukając oszczędności możecie zastanowić się czy nie warto na jakiś czas wynająć pokój. Wiąże się z tym pewien dyskomfort w postaci posiadania współlokatora, ale może dodatkowe kilkaset złotych miesięcznie, zrekompensuje tą niewygodę. Natomiast Ci, którzy wynajmują mieszkanie, a nie wiedzą, że mogą je amortyzować, powinni zapoznać się z tym tematem. Pozwoli im to zmniejszyć podatek od wynajmu, a w niektórych przypadkach, nawet nie będzie trzeba go płacić. Wynajem pokoju lub mieszkania, które dotąd stało puste to dodatkowy dochód zależny od wielu czynników (podobnie jak w przypadku montażu instalacji LPG). Biorąc pod uwagę bieżące ceny wynajmu, przyjmę, że taki dodatkowy dochód generuje od 500 zł do 1000 zł/m-c.

OszczędnościMiesięcznieRocznie
Zakupy100 zł1 200 zł
Reklamówki10 zł120 zł
Darmowe konto30 zł360 zł
Abonament za telefon81 zł972 zł
Inne abonamenty200 zł2 400 zł
Opłaty za wodę60 zł720 zł
Transport publiczny74 zł720 zł
Paliwo10 zł120 zł
Transport prywatny26 zł312 zł
Wynajem pokoju500 zł6 000 zł
Łącznie1 091 zł13 092 zł

Nawet jeśli nie masz pokoju lub mieszkania do wynajęcia, możesz poszukać dalej. Może będzie to garaż, piwnica lub komórka lokatorska.

Miejsc, w których należy szukać oszczędności jest naprawdę wiele. Czasem po prostu ich nie dostrzegamy. Mam nadzieję, że znalazłeś w tym artykule coś wartościowego dla siebie.  Może znasz też łatwe sposoby jak wygenerować dodatkowy dochód? Zachęcam Cię do dzielenia się informacjami w komentarzu. Tymczasem pozdrawiam i do usłyszenia 😉.

8 231