Instalacja gazowa w samochodzie

Instalacja gazowa w samochodzie: czy warto?

Nigdy nie lubiłem oszczędzać. Odkładanie pieniędzy przychodziło mi ciężko. Może dlatego cały czas uczę się jak optymalizować swoje wydatki. Często jest tak, że to najprostsze codzienne decyzje oddalają nas od marzeń. Decyzje nad którymi w ogóle się nie zastanawiamy potrafią być jak małe kamyki dorzucane do plecaka, który dźwigamy w podróży zwanej życiem. 

Kiedy byłem młodszy, chętnie zaciągałem kredyty i pożyczki. Nie potrafiłem czekać na nagrodę i kiedy czegoś zapragnąłem, szedłem do banku po pożyczkę. Ilość odsetek jaką oddałem bankom w zaciągniętych pożyczkach między 20 a 30 rokiem życia, to chyba jedyny koszt, którego boje się policzyć😊. Nie jest to powód do dumy. Trzeba jednak zapamiętać to złe zachowanie i więcej tak nie postępować.

Nauczyłem się w ciągu tych lat, że są dobre i złe zobowiązania.

Złe kredyty, to wszystkie te, które zostały zaciągnięte, tylko po to, aby chwilowo poprawić Twoje samopoczucie. Będzie to kredyt na samochód albo na wakacje. Po chwilowej euforii, zostaje do spłacenia dług. Są jednak sytuacje bez wyjścia, kiedy młody człowiek nie ma odłożonych oszczędności, a zaciągnięta pożyczka może poprawić jego sytuację życiową. Takie zobowiązania nazywam dobrymi.

Instalacja gazowa w samochodzie – jaki jest jej koszt?

Kiedy zaczynałem swoją karierę, pracowałem w miastach oddalonych od od mojego domu o 60-70 kilometrów. Nie chciałem się przeprowadzać, ale wizja płacenia za drogą benzynę spędzała mi sen z powiek. Moja stara poczciwa Mazda 323F nie była warta zbyt wiele, ale mimo to dawała wiele radości z jazdy. Wiedząc, że nie mam żadnych oszczędności, zastanawiałem się jak ograniczyć wydatki na transport. Oprócz dojazdów do pracy w kilka osób, które również mieszkały we Wrocławiu, zacząłem zastanawiać czy opłacalnym rozwiązaniem jest instalacja gazowa w samochodzie. Znalazłem firmę, która istniała na rynku już wiele lat i miała dobre opinie. Wystarczyło dowiedzieć się, ile to będzie kosztować.

W odpowiedzi na moje pytanie, dostałem wycenę zawierającą dwa różne warianty.

Instalacja gazowa w samochodzie: Wycena montażu LPG
Instalacja gazowa w samochodzie: wycena

Analiza opłacalności inwestycji

W tamtym czasie, całkowity koszt tej inwestycji był większy niż moja miesięczna pensja, z której nie umiałem odłożyć zbyt wiele pieniędzy. Zainteresowało mnie zdanie podane w mailu:

„Instalację można zakupić w systemie sprzedaży ratalnej Santander Banku z oprocentowaniem około 8% w skali roku.”  

Długo się nie zastanawiając, otworzyłem arkusz Excel i zrobiłem chłodną kalkulację.

W styczniu 2013 roku, kiedy wysłałem zapytanie ofertowe, średnia cena paliwa Pb95 wynosiła 5,40 zł/l.

PB95
Źródło: Bankier.pl

Natomiast cena LPG oscylowała na poziomie 2,72 zł/l.

instalacja LPG
Żródło: Bankier.pl

Po wprowadzeniu danych do Excela, potrafiłem już odpowiedzieć sobie na pytanie czy instalacja gazowa w samochodzie jest dobrym wyborem. Okazało się, że miesięczna korzyść poruszania się samochodem z instalacją LPG wyniesie w moim przypadku 162 zł.

instalacja gazowa w samochodzie

Jak już wspomniałem, nie miałem w tamtym czasie oszczędności. Postanowiłem ubiegać się o wspomnianą pożyczkę. Aby inwestycja nie przyczyniła się do wzrostu wydatków, wiedziałem, że rata, którą miałbym płacić, nie może być wyższa niż 162 zł. W tym konkretnym przypadku, koszt odsetek mnie nie interesował.

Korzystając z internetowego kalkulatora pożyczki, zobaczyłem, że rata pożyczki na 3000 zł zaciągnięta na 24 miesiące wynosi 136,96 zł.

Instalacja gazowa w samochodzie: koszt kredytu RRSO 8,20%
Źródło: totalmoney.pl

Nie miałem już wątpliwości, że mój samochód będzie poruszał się na LPG, za montaż którego zapłacę pożyczką. Jednocześnie, po tej transakcji, co miesiąc w moim portfelu zostawało co najmniej 26 zł więcej (162 zł oszczędności z tytułu poruszania się na LPG, pomniejszone o ratę pożyczki 135,96 zł). Natomiast cała inwestycja zwróciła się w niecałe dwa lata.

Takie zobowiązania nazywam dobrymi.

Szablon Excel do uzupełnienia własnymi danymi i bieżącymi cenami paliwa znajdziecie w sekcji Narzędzia.

212

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *