Budżet domowy – najlepsza lokata Twoich pieniędzy

Cześć! Bardzo mi miło, że tu jesteś! To jest pierwszy artykuł na moim blogu „Liczy się Marka”.

Piszę o tym, jak policzyć lub porównać ze sobą wydatki, dlaczego warto prowadzić budżet domowy i jak się do tego zabrać.

Chciałbym przekonać Cię, że każda decyzja finansowa, powinna być poprzedzona nawet najprostszym obliczeniem na kartce papieru. Znajdziesz tutaj gotowe arkusze Excel, które będziesz mógł uzupełnić własnymi danymi, a z których ja korzystam na codzień.

Innymi słowy, znajdziesz tutaj odpowiedzi, czy z finansowego punktu widzenia dany wydatek lub inwestycja ma sens. Liczę, że każdy artykuł wywoła w Twojej głowy nowe pytania, dzięki czemu, podejmując decyzję finansową, będziesz lepiej przygotowany.

Jak inwestować małe kwoty?

Według Barometru Providenta, opublikowanego w ostatnim kwartale 2019 roku, niemal 30% badanych, na przyszłość odkłada tylko to, co zostanie im na koniec miesiąca. Jednocześnie brak strategii oszczędzania przyczynia się do tego, że prawie 70% respondentów co najmniej raz w roku ma problemy z pokryciem wydatków z bieżącej pensji. Skala zjawiska pokazuje, że w problemy finansowe może wpaść każdy, niezależnie od wielkości dochodów.

Bezpośredni wpływ na Twoje samopoczucie daje świadomość wydatków. To ona przyczynia się do zwiększenia lub zmniejszenia kwoty, którą będziesz mógł inwestować. Nawet wysoko opłacani pracownicy, nie mając świadomości ile wydają, mogą szybko wpaść w spiralę zadłużenia. Dlatego jeśli stan Twojego konta oszczędnościowego wynosi okrągłe zero i nie posiadasz żadnych aktywów, które zasilają Twoją skarbonkę, to najlepszą inwestycją na start, będzie świadomość wydatków. Zacznij prowadzić budżet domowy od teraz, a gwarantuję Ci, że na Twoim koncie na koniec miesiąca, będą pojawiać się sumy przynajmniej dwa razy większe. Czy 100% zwrotu z inwestycji nie brzmi zachęcająco?

Jak ograniczyć wydatki?

Często spotykam się z opinią, że ktoś nie prowadzi budżetu domowego, ponieważ wystarcza mu pieniędzy na wszystkie zachcianki. Chciałbym, abyś zrozumiał jedną rzecz. Kontrola wydatków to nie zaciskanie pasa. W zasadzie, można śmiało stwierdzić, że świadome wydawanie pieniędzy, pozwala na więcej przyjemności, z tej samej wypłaty. Jak więc zacząć? Sposobów jest kilka.


DOŁĄCZ DO POZOSTAŁYCH, ŚWIADOMYCH FINANSOWO:

Please wait...

Dziękuję:) Dzięki Tobie wiem, że moja praca nie poszła na marne.


Narzędzia do prowadzenia budżetu domowego

  • Kartka i długopis. Aby prowadzić budżet domowy, nie potrzebujesz wiele. Najstarszym i najbardziej znanym narzędziem do jego prowadzenia jest notatnik. Nie żartuję 😊 Co złego jest w papierowym organizerze, w którym spisujesz i planujesz swoje dochody i wydatki?

ZALETY: główną zaletą tej formy monitorowania wydatków, jest to, że nie jesteś uzależniony od dostępu do prądu😊

WADY: brak możliwości szybkiego skopiowania historii wydatków

  • Arkusz Excel. Dla mnie jest to wyjątkowo elastyczna forma monitorowania swoich wydatków, a jednocześnie pomaga zoptymalizować czas poświęcony na budżet domowy.

ZALETY: (Prawie) nieskończona możliwość kopiowania wersji budżetu, jak również możliwość skopiowania wydatków z kont bankowych oraz prosty sposób wydruku pliku.

WADY: konieczność włączenia komputera

  • Budżet domowy online. W sieci można znaleźć wiele aplikacji, które pomogą zapanować nad własnymi finansami. Warta uwagi, wydaje się być aplikacjia Kontomierz.pl

ZALETY: szybkie generowanie plików do planera, gotowe wykresy i caly zestaw narzędzi pomocnych przy planowaniu domowych finansów

WADY: wgląd tylko online, bardzo rozbudowane narzędzie, które może na początku przytłaczać, dodatkowo jeśli przyrównam ten sposób planowania z arkuszem excel, jestem tutaj skazany na z góry przygotowane wykresy i tabele

Excel nie taki straszny

Kiedy urodzi się w mojej głowie jakiś pomysł, bardzo szybko chcę go zapisać na kartce. Dzięki temu mam obraz, który już mi nie ucieknie. Budżet domowy polega na tym samym. Spisywanie wydatków do planera nie jest niczym złym i napewno znajdzie się cześć osób, która będzie chciala w ten sposób kontrolować swoje finanse. Ja jednak jestem zwolennikiem arkusza Excel, w którym moge tworzyć kilka wersji, łatwo je kopiować i dodwać nowe tabele. Mój autorski szablon, znajdziesz tutaj, natomiast krok po kroku, tłumaczę jak z niego korzystać w artykule Budżet domowy – instrukcja obsługi.

Jeśli dotarłeś do tego akapitu, to znaczy, że czas który poświęciłem na napisanie tego artykułu, nie poszedł na marne. Niezależnie od tego, czy skorzystasz z mojego szablonu czy znalezłeś w internecie inny, podziel się swoimi przemyśleniami w komentarzach. Natomiast jeśli chciałbyś być na bieżąco z nowymi wpisami, zachęcam do wpisania się na listę mailingową. 

112

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *